روشنگری شماره 11

روشنگری(۱۱)
=======
مصاحبه خبرگزاری دویچه وله با خانم شهناز نیرومنش ،مدیر مرکز اینتریونیورسالیزم و مسئول کمپین بین المللی
دفاع از آقای طاهری، دررابطه با شخص ایشان ،نامه ایشان به مجامع حقوق بشر، وضعیت کنونی ایشان و جنبش های مردمی در دفاع از استاد طاهری و سایر زندانیان

 

گردهمایی در فرانکفورت: نگرانی درباره وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران

با انتشار نامه “محمدعلی طاهری” بنیادگذار “عرفان حلقه” به احمد شهید و اعلام وضعیت نگران‌کننده در مورد وی و بقیه زندانیان عقیدتی، گروهی از ایرانیان با تجمع در شهر فرانکفورت آلمان خواستار آزادی این افراد شدند.

نگرانی در مورد محمدعلی طاهری و سایر زندانیان عقیدتی با اعدام “محسن امیراصلانی” افزایش یافت. در همین رابطه بنیادگذار شیوه معنوی “عرفان حلقه” نامه‌ای خطاب به “احمد شهید” گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، منتشر کرد که در آن نسبت به وضعیت خود و بقیه زندانیان عقیدتی ابراز نگرانی کرده است.

محمدعلی طاهری در نامه‌اش به احمد شهید، با انتقاد از اقدامات بازجویان سپاه پاسداران، برای وادار کردن او به “اعترافات ساختگی”، در مورد “اعمال فشار و شکنجه روانی توسط بازپرس و بازجوها از طریق ارائه مدارک جعلی مبنی بر صدور حکم اعدام خود از سوی ۱۵ تن از مراجع تقلید” خبر داده است.

تجمعات اعتراضی در حمایت از “محمدعلی طاهری”

روز شنبه ۱۸ اکتبر / ۲۶ مهر تجمعی در حمایت از “محمدعلی طاهری” و دیگر زندانیان عقیدتی در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این گردهمایی همچنین آزادی زندانیان دیگری مانند سید محمدحسین کاظمی بروجردی، محمد سیف‌زاده، امید کوکبی، سعید شیرزاد و غنچه قوامی را خواستار شدند.

پیش از این در روز ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر هم برخی از هواداران این گرایش معنوی در شهر ونکوور کانادا گرد هم آمده بودند.

تجمعی در حمایت از محمدعلی طاهری در فرانکفورت تجمعی در حمایت از “محمدعلی طاهری” در فرانکفورت

تلاش‌های خارج از کشور در حمایت از “محمدعلی طاهری” پس از تجمع اعتراض‌آمیز هواداران این گرایش معنوی در ایران رخ داد که روز هشتم اکتبر/ ۱۶ مهر در مقابل دادگاه انقلاب تهران گرد آمده بودند. این تجمع منجر به دستگیری‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت حدود ۷۰ نفر از هواداران “حلقه عرفان” شده بود.

“عرفان حلقه” چگونه به وجود آمد؟

جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش برخورد با هر آیین‌ معنوی را که با مفاهیم سنتی اسلام سازگار نباشد، در دستور کار خود قرار داده و بسیاری از رهبران و پیروان این گونه آئین‌ها را تحت تعقیب قرار داده است.

محمدعلی طاهری بنیادگذار یکی از همین شیوه‌های معنوی در ایران است که به “عرفان حلقه” شهرت یافته است. این گروه در حال حاضر دارای هواداران بسیاری در داخل و خارج ایران است.

شهناز نیرومنش، مدیر “مرکز گسترش افکار محمدعلی طاهری”، در رابطه با باورهای این گروه و بنیادگذار آن محمدعلی طاهری، به دویچه‌وله (فارسی) می‌گوید: «آقای طاهری با اشتیاقی که برای یافتن برخی از سؤالات ذهنی خود داشت، شروع به مطالعه می‌کند و در نهایت پاسخ بسیاری از این پرسش‌ها را به صورت الهامات قلبی دریافت می‌کند. این مسئله هم در علم و هم در عرصه عرفان و معنویت ثابت شده است. پس از آن هم تصمیم می‌گیرند آنچه خود از این طریق کسب کرده‌اند را در اختیار دیگران بگذارند.»

محمدعلی طاهریمحمدعلی طاهری

خانم نیرومنش می‌افزاید: «محمدعلی طاهری نزدیک به یک دهه به تدوین این مسائل می‌پردازد و پس از آن معلومات خود را در اختیار کسانی که مشتاق این معلومات هستند، می‌گذارد. آقای طاهری در مدت زمان کوتاهی بدون هیچ تبلیغاتی، هزاران طرفدار پیدا می‌کند. با این میزان هوادار این شیوه معنوی، نگرانی‌های حکومت هم آغاز و در نهایت منجر به دستگیری ایشان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ می‌شود.»

نام محمدعلی طاهری تا پیش از دستگیری او، تنها در ارتباط با یک روش درمانی جدید شنیده می‌شد به عنوان “طب جایگزین”. روشی که شاید تا آن زمان در ایران مطرح نشده بود. دراین روش بیماران از طریق فرازمینی و از راه ارتباط با عوالم کیهانی مورد درمان قرار می‌گیرند.

وب‌سایت رسمی او “فرادرمانی” را اینگونه تشریح کرده است: «فرادرمانی شاخه‌ای از درمان‌های مکمل است و ماهیتی کاملا عرفانی داشته و زیر مجموعه‌ای از عرفان کیهانی به شمار می‌آید. در این شاخه‌ درمانی، بیمار توسط فرادرمانگر به شبکه شعور کیهانی متصل شده و ضمن ارائه اطلاعاتی از نحوه اتصال خود، از طریق گرم شدن، سرد شدن، درد گرفتن، تیر کشیدن، ضربان زدن، تشنج و… اعضای معیوب و تنش‌دار بدن او مشخص شده و با حذف علایم، روند درمان آغاز می‌شود.»

نامه محمدعلی طاهری به احمد شهید

هماکنون بیش از سه سال از دستگیری محمدعلی طاهری گذشته است. آقای طاهری در حال حاضر به اتهام “ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات و فساد فی الارض” در بند ۲ الف زندانی است. با مطرح شدن این اتهامات از سوی حکومت، بسیاری از هوادارن آقای طاهری نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کرده‌اند.

مدیر “مرکز گسترش افکار محمدعلی طاهری” در گفت‌وگو با دویچه‌وله با اعلام اینکه تمامی اتهامات بنیادگذار “عرفان حلقه” دروغین بوده است، می‌گوید: «از آنجا که اتهاماتی که حکومت به آقای طاهری وارد کرده، بسیار بزرگ است و چندان راحت قابل اثبات نیست، با اتهامات کوچک ایشان را به ۵ سال حبس محکوم کردند. برای مثال اعلام کرده بودند که کار ایشان دخالت در حوزه پزشکی است که این مسئله را رد می‌کنیم. آقای طاهری با همین اتهامات واهی به پنج سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حدود یک میلیارد تومان جریمه نقدی محکوم شد.»

تجمعی در حمایت از محمدعلی طاهری در فرانکفورت تجمعی در حمایت از “محمدعلی طاهری” در فرانکفورت

شهناز نیرومنش، مدیر “مرکز گسترش افکار محمدعلی طاهری” با اعلام اینکه محمدعلی طاهری تا کنون ۷ بار در زندان دست به اعتصاب غذا زده، از فشار حکومت بر خانواده آقای طاهری می‌گوید و این که این فشار کار اطلاع‌رسانی را مختل کرده است.

«آقای طاهری چندی پیش اقدام به انتشار نامه‌ای خطاب به احمد شهید کرد و در آن به وضعیت نقض حقوق بشر زندانیان پرداخت. بنیادگذار “عرفان حلقه” در این نامه از مجامع بین‌المللی خواسته که به بررسی وضعیت حقوق بشر به خصوص در زندان‌های ایران توجه کنند.»

نگرانی در مورد وضعیت “محمدحسین کاظمینی بروجردی”

به گفته مدیر “مرکز گسترش افکار محمدعلی طاهری” با منتشر شدن نامه بنیادگذار “عرفان حلقه” به احمد شهید، وضعیت بسیاری از زندانیان عقیدتی وارد مرحله جدیدی شد.

شهناز نیرومنش در این بین به اعدام محسن امیراصلانی اشاره می‌کند و می‌‌گوید بسیاری از اتهاماتی که به وی وارد کرده بودند، مانند همان اتهاماتی است که در حال حاضر به آقای طاهری وارد کرده‌اند و این به نگرانی‌ها در مورد وضعیت وی افزوده است.

تجمعی در حمایت از محمدعلی طاهری در فرانکفورت تجمعی در حمایت از “محمدعلی طاهری” در فرانکفورت

با اعدام محسن امیراصلانی نگرانی در مورد وضعیت محمدحسین کاظمینی بروجردی نیز از سوی هواداران این گروه اعلام شده است. پیش از این در خبری اعلام شده بود که ماموران با رفتن به سلول “محمدحسین کاظمی بروجردی” از حکم اعدام در مورد او خبر داده‌اند.

با وجود مطرح شدن نام محمدعلی طاهری و برخی دیگر از زندانیان عقیدتی در مجامع بین‌المللی و اعتراضات مختلفی که در کشورهای مختلف دنیا نسبت به وضعیت این افراد انجام می‌گیرد، جمهوری اسلامی نسبت به تغییر وضعیت این افراد واکنشی نشان نداده است.

این در حالی است که به تازگی ششمین گزارش ۲۸ صفحه‌ای احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر، در اکتبر ۲۰۱۴ منتشر شده است و در آن اعلام شد که وضعیت حقوق بشر در دولت حسن روحانی وخیم‌تر شده است‌.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید