گزارش روزنامه دیلی تلگراف لندن درباره وضعیت آقای محمد علی طاهری – ایران شخصی که فوت کرده است را به اعدام محکوم کرده است که شکنجه شدن وی را مخفی کند.

تاریخ گزارش: 9 آگست 2015

گزارش روزنامه دیلی تلگراف لندن در باره وضعیت آقای محمد علی طاهری:
ایران شخصی که فوت کرده است را به اعدام محکوم کرده است که شکنجه شدن وی را مخفی کند.

متن زیر ترجمه ی گزارش دیلی تلگراف است :

گزارش شده است که محمد علی طاهری، درمانگر ایرانی، در زندان فوت شده است و سپس به اعدام محکوم شده تا سرپوشی بر مرگ وی باشد.
هواداران یک درمانگر، که به جرم توهین به مقدسات و لمس مچ دست زن نامحرم به پنج سال زندان محکوم شده بود، حکومت ایران را محکوم کردند که به وی، پس از درگذشتش، حکم اعدام داده است تا درگذشت وی زیر شکنجه و در اعتصاب غذا را مخفی کند.
شهناز نیرومنش از زمستان سال گذشته خورشیدی خبر درگذشت محمد علی طاهری را اعلام کرده است. حکومت ایران هنوز نتوانسته است آقای طاهری را نشان دهد تا خلاف این مدعا را ثابت کند.
شهناز نیرومنش، مدیر «مرکز اینتریونیورسالیزم و سخنگوی کمپین حمایت از محمد علی طاهری» در زمستان سال گذشته خورشیدی خبر درگذشت محمد علی طاهری را اعلام کرده است و هنوز نیز بر این خبر پافشاری دارد. علی رغم خواسته شاگردان و هواداران آقای طاهری، حکومت ایران هنوز نتوانسته است وی را نشان دهد تا خلاف این مدعا را ثابت کند.»
محمد علی طاهری، پیشگام یک طب مکمل کل نگر، در ابتدا به پنج سال زندان محکوم شده بود. پرونده او هفته پیش، توسط زید رعد الحسن، کمیسریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، مطرح شد. این توجه پس از اعلام خبر حکم اعدام وی توسط دادگاه انقلاب به جرم گسترش افساد فی الارض رخ داد.
سازمان حلقه هواداران وی در امریکا ادعا می کند که از طریق منابع خبری خود در زندان ایران متوجه شده است که او (محمد علی طاهری) در ژانویه سال میلادی جاری، در اعتصاب غذا جان باخته است، اما مقامات ایرانی این خبر را مخفی کرده اند. حکومت همواره ایران بر زنده بودن وی پافشاری می کند.
شهناز نیرومنش، مدیر موسسه اینتریونیورسالیزم در کالیفرنیا گفت: «من می توانم تایید کنم که دکتر محمد علی طاهری، رهبر گروه عرفان عرفانی ما، زیر شکنجه و در اعتصاب غذا در اعتراض به اعدامش، درگذشته است.»
شهناز نیرومنش گفته است این اخبار را توسط منابع خبری خود که قبلا نیز توانسته است به صورت مخفیانه نامه آقای طاهری به سازمان ملل را از زندان به وی برساند به دست آورده است. شهناز نیرومنش در ادامه گفت: «مقامات ایرانی از اعلام این خبر خودداری می کنند تا از عکس العمل هواداران وی، عموم مردم و سازمانهای حقوق بشری جلوگیری کنند، در عوض او را به اعدام محکوم کرده اند تا مرگ وی را موجه جلوه دهند.»
آقای طاهری ابتدا موسسه خود را به عنوان یک موسسه فرهنگی-هنری بیش از یک دهه پیش در تهران پایه گذاشت. این بر اساس مفاهیم شفادهی و روانکاوی بر پایه تئوری اینتریونیوسالیزم می باشد.
گرچه آموزه های وی می تواند حتی در غرب هم عجیب به نظر برسد، سازمانهای حقوق بشری می گویند که پرونده علیه وی نشان می دهد حکومت ایران به هرکسی به غیر از خود ملایان شیعه که پیروان معنوی جذب کند، مشکوک می شود.
بر اساس حامیان این گروه، دستگاه قضایی ایران زیر فشار مضاعف چند آیت الله و همچنین شاخه اعتقادی سپاه پاسداران قرار گرفت تا برضد گروه وی حکم صادر کند.
آقای طاهری اتهامات صادره را قبول نکرده است.
این ادعا که آقای طاهری فوت کرده است، توسط وکیل وی، علیزاده طباطبایی تکذیب شده است و آنرا «دروغ محض» خوانده است. دفتر وکالت وی در توضیحی به دیلی تلگراف گفته است: «مدتی قبل، او (علیزاده طباطبایی) با وی (محمد علی طاهری) در دادگاه انقلاب ملاقات کرده است و یک ویدیو از این ملاقات، که بدون اطلاع وکیل و موکل وی توسط نیروهای امنیتی تولید شده است، در اینترنت برای مشاهده در دسترس است».
هواداران آقای طاهری میگویند که وی هیچوقت با وکیل حکومتی خود، از جمله آقای طباطبایی در دوران محکومیتش ملاقات نداشته است و آن ویدیو ساختگی بوده توسط سپاه پاسداران ایران منتشر شده است.
این متن توسط حلقه نیوز از وبسایت دیلی تلگراف ترجمه شده است. استفاده از مطالب ترجمه شده و منتشر شده در این وبسایت، تنها با ذکر نام «حلقه نیوز» امکان پذیر است.

آدرس خبر در دیلی تلگراف:

 Iran accused of sentencing dead man to death to cover up torture

دیدگاه‌ خود را بنویسید